Jakość kiszonki z lucerny

Jakość kiszonki z lucerny.

           Kiszonka z lucerny odznaczająca się dobrą, jakością to źródło łatwostrawnego białka. Ponadto stanowi jeden ze składników TMR-u. Aby jednak tak było należy pamiętać o kilku bardzo istotnych rzeczach.

              Rzeczą podstawową jest termin zbioru. Mowa tu zarówno o pierwszym pokosie jak i dalszych zbiorach. W przypadku pierwszego pokosu jego termin powinien rozpocząć się w momencie pąkowania roślin. Natomiast kolejne zbiory mogą być nieco przesunięte w czasie, do okresu, w którym rośliny zaczynają kwitnąć.

Kolejnym czynnikiem wpływającym, na jakość kiszonki z lucerny jest wysokość pokosu. Odpowiednia do cięcia wysokość to około 7-8 cm. Jest to korzystne zarówno dla samych roślin, jak i czystości materiału.

Poza tym bardzo istotna jest średnia sucha masa lucerny. Proces zakiszania dobrze jest rozpocząć w momencie, gdy wynosi około 40%. To z kolei wiąże się z warunkami, jakie panują podczas zbioru. Aby uzyskać taki poziom średniej suchej masy, jeśli dzień jest słoneczny i wietrzy należy rozpocząć zbiór lucerny, gdy wynosi ona około 34 %, natomiast, gdy powietrze jest bardzo wilgotne wówczas sucha masa powinna stanowić 36-38%.

Co więcej, w zależności od tego, jaką rolę lucerna ma pełnić w strukturze paszy należy dobrać odpowiednią długość jej cięcia. To także ma znaczenie, jeśli chodzi, o jakość kiszonki z tej właśnie rośliny.