Hydroponika – uprawa bez ziemi

keramzytRoślina przyswaja składniki pokarmowe tylko wtedy, kiedy są rozpuszczone w wodzie. W naturze sole mineralne wymywa z gleby deszcz. Łączą się z nim i w takiej postaci są pobierane przez korzenie. Ten sam proces zachodzi, kiedy podlewamy kwiaty doniczkowe. Właśnie na tej podstawie opracowano specjalną metodę hodowli roślin, tzw. hydroponikę.

Na czym polega taka hodowla?
Kwiaty uprawia się nie w ziemi, ale w specjalnym podłożu, np. keramzycie. Zamiast keramzytu można użyć grubego żwiru, grysu skalnego (np. bazaltowego), a nawet wełny mineralnej. Wszystkie te materiały mają utrzymać roślinę w pionie i zapewnić korzeniom dostęp powietrza. Związki pokarmowe będzie ona czerpać z pożywki wlewanej do pojemnika. Składa się ona z wody i rozpuszczonego w niej nawozu. Jest to preparat, który zawiera wszystkie potrzebne kwiatom składniki. Jeżeli nie uda się nam go kupić, można wykorzystać nawozy wolno działające, np. koreczki lub granulki. Jednorazowa dawka powinna wystarczyć roślinie na dwa do trzech miesięcy.

Pojemniki do uprawy hydroponicznej składają się z osłonki, ażurowej doniczki i wskaźnika z pływakiem, dzięki któremu wiadomo, kiedy należy podlać roślinę. Można w nich sadzić wszystkie domowe gatunki. Nie powinny to być jednak stare egzemplarze, dla których przeprowadzka do keramzytowego podłoża będzie prawdziwym szokiem. Najlepiej, aby były to sadzonki lub bardzo młode rośliny. Dzień przed przesadzeniem obficie je podlewamy, a na 3-4 godziny przed przeprowadzką wstawiamy doniczkę do miski wypełnionej letnią wodą. Kiedy bryła korzeniowa dobrze namięknie, delikatnie wypłukujemy z niej ziemię. Najlepiej robić to w głębokiej misce lub w wiadrze; płukanie pod bieżącą wodą szkodzi roślinie, gdyż może uszkodzić delikatne korzonki. Należy pamiętać, że nie wolno pozostawić pomiędzy korzeniami resztek podłoża, bo zanieczyszczą one pożywkę, co może spowodować gnicie korzeni.

Rośliny uprawiane hydroponicznie przesadzamy znacznie rzadziej niż te hodowane tradycyjnie (w ziemi). Zazwyczaj zmieniamy im pojemnik dopiero wte-dy, gdy plątanina korzeni całkowicie przerośnie poprzednią doniczkę.