W chłodnym cieniu

cienZalane słońcem ogrody bez trudu potrafimy wypełnić kwiatami. Jeśli jednak nasz ogród jest zacieniony, często czujemy się zupełnie bezradni, nie mogąc znaleźć roślin, które mogłyby w nim rosnąć.
Rośliny ze słonecznych rabat przesadzone do cienia zwykle przestają kwitnąć i marnieją w oczach. Pod drzewami, które zabierają nie tylko światło, ale i wodę, czasami nie chce rosnąć nawet trawa. Po kilku nieudanych próbach stworzenia w cienistych miejscach rabaty lub trawnika spisujemy teren na straty i przeznaczamy na kompostownik lub skład narzędzi.

Tymczasem jest sporo roślin, które wspaniale się czują nawet tam, gdzie dociera niewiele promieni słonecznych. Większość z nich to byliny. Są to gatunki cieniolubne, które rosną pod drzewami w lesie, a także w gęstych zaroślach nieopodal strumieni i jezior. Niektóre są tak dekoracyjne, że już dawno przeniesiono je do ogrodów wprost z natury, inne zostały uszlachetnione przez hodowców i teraz uprawia się ich odmiany. Ponieważ miłośników cienistych ogrodów ciągle przybywa, w zachodniej Europie wielu szkółkarzy specjalizuje się w produkcji gatunków cieniolubnych, a w dużych centrach ogrodniczych istnieją specjalne działy, w których sprzedawane są wyłącznie rośliny tej grupy. Również na naszym rynku można znaleźć dużo efektownych bylin, dobrze znoszących cień. Wybierzmy się więc na ich poszukiwanie.