Skrzydlate kwiaty

skrzydlokwiatSkrzydłokwiat – polska nazwa tej rośliny bardzo trafnie określa jej delikatne kwiatostany, które przypominają białe żagielki lub skrzydełka, wznoszące się ponad zielenią liści.

Łacińska nazwa skrzydłokwiatu – Spathiphyllum, wywodząca się od greckich słów: spathe – pochwa, phyllon – liść, również odnosi się do wyglądu kwiatostanów. Wypadałoby więc wyjaśnić, jak są zbudowane. Główną ich ozdobą jest biała „skrzydlata” pochwa. Otacza ona kolbę, na której są gęsto osadzone pojedyncze drobne kwiaty. Początkowo pochwa ściśle otacza kolbę i rozchyla się dopiero w miarę rozwoju kwiatostanu. Uważny czytelnik „Kwietnika” może się domyślić, że taka budowa kwiatów jest charakterystyczna dla rodziny obrazkowatych (Araceae), do której oprócz skrzydłokwiatu należy także m.in. anturium, cantedeskia, popularnie zwana kallą, filodendron, alokazja, alokazja, kaladium i monstera.

Kwiatostany skrzydłokwiatów są bardzo trwałe – utrzymują się przez kilka tygodni. Kwitnienie rozpoczyna się wczesną wiosną i trwa do jesieni. Atutem tych roślin są także błyszczące ciemnozielone liście, dzięki którym są dekoracyjne także poza porą kwitnienia.

Botanicy wyróżniają 27 gatunków skrzydłokwiatów; większość pochodzi z tropikalnych wilgotnych lasów Ameryki Południowej, a tylko jeden z Malezji. Oferowane w sklepach odmiany to najczęściej mieszańce skrzydłokwiatu Wallisa (Spathiphyllum wallisii) z kilkoma innymi gatunkami. Ze skrzydłokwiatem Wallisa wiąże się ciekawa historia. Roślinę tę niegdyś odkryto w Kolumbii i wysłano do ogrodu botanicznego w Petersburgu. Stamtąd trafiła do światowych kolekcji, a w ostatnich latach rozpowszechniła się jako roślina doniczkowa. Nigdy jednak tego gatunku nie odnaleziono powtórnie w stanie dzikim.

Z kwiaciarni do domu
Sprzedawane w kwiaciarniach skrzydłokwiaty to młode, dobrze rozkrzewione rośliny w niewielkich doniczkach. Ich system korzeniowy jest już najczęściej silnie rozwinięty, lepiej więc od razu przesadzić je do nieco obszerniejszych doniczek (ich średnica powinna być o centymetr większa, muszą też mieć otwór w dnie). Na spodzie doniczki kładziemy warstwę drenażu. Skrzydłokwiat możemy też posadzić w doniczce do hydroponiki, jest on bowiem jedną z roślin najlepiej się nadających do tego typu uprawy. Doskonałe będzie się też czuł w domowej szklarni.

W sprzedaży jest wiele odmian skrzydłokwiatów. Różnią się one między sobą wysokością (od 0,3 m do 1f5 m), wielkością liści i kwiatów oraz obfitością kwitnienia. U wszystkich odmian kwiaty i pochwy są białe, czasem tylko z zielonymi smugami; u niektórych kwiatostany rosną prosto, u innych najpierw tworzy się tzw. kolano i dopiero z czasem kwiaty podnoszą „główki”.