Ogrodowe jeziorko

oczko1Właściciele jeziorek i oczek ogrodowych co dnia patrzą z niepokojem, czy woda w zbiorniku nie mętnieje. Jeśli traci ona klarowność, a ryby stają się niewidoczne, oznacza to, że dzieje się coś złego. Potrzebna jest szybka i fachowa interwencja.
Podstawowym warunkiem utrzymania w zbiorniku czystej i klarownej wody jest równowaga między żyjącymi w niej organizmami. Gdy którykolwiek z gatunków występuje w nadmiarze, równowaga ta może się zachwiać.

Najpierw rośliny

Czystej, dobrze natlenionej wody nie będziemy mieć bez roślin. Obsadzanie stawu powinniśmy więc rozpocząć jak najszybciej, już w kilka dni po napełnieniu go wodą. Do budowy tkanek rośliny wodne wykorzystują sole mineralne z wody i dna, a w procesie asymilacji produkują tlen. Wiele z nich wprowadza się na stale do biologicznych oczyszczalni ścieków, gdzie służą właśnie jako biofiltry (np. oczeret jeziorny).

Ile roślin należy posadzić w stawie czy jeziorku? Nie ma na to gotowej recepty; niektóre gatunki są bardzo ekspansywne, inne rosną powoli. Ogólnie można jednak przyjąć, że na 1 m2 powierzchni powinno ich przypadać od 3 do 5 sztuk. Wybrane gatunki sadzimy w plastikowych ażurowych koszykach.

Proces samooczyszczenia się wody najbardziej wspomaga roślinność przybrzeżna: tatarak, łączeń baldaszkowy, bobrek trójlistny, oczeret jeziorny, pałka wodna, żabieniec-babka wodna, trzcina. Na drugim miejscu są rośliny o pływających liściach: m.in. grzybienie, żabiściek, pływacz, rdest ziemnowodny, salwinia, osoka aloesowata, na trzecim zaś – gatunki podwodne. Spośród nich szczególnie godna polecenia jest powszechnie znana moczarka kanadyjska.