Prace ogrodnicze w maju

sadzonkaKWIATY DONICZKOWE

Kiedy kończy się sezon grzewczy, w mieszkaniach nieco spada temperatura, a powietrze staje się mniej suche. Dopóki nie zrobi się gorąco, rośliny podlewamy trochę rzadziej niż dotychczas (chyba że stoją przy silnie nasłonecznionych oknach). Jeżeli udało się nam ukorzenić sadzonki niektórych gatunków, sadzimy je w doniczkach. Pojemniki nie mogą być zbyt duże, gdyż nie przerośnięta przez korzenie ziemia łatwo ulega zakwaszeniu.

KWIATY JEDNOROCZNE

Sadzimy na rabatach przygotowaną w pomieszczeniach rozsadę. Ziemię przekopujemy, rozsypując wcześniej nawóz wieloskładnikowy (20 dag/m2) i zagrabiamy. Kwiaty wrażliwe na niską temperaturę -np. aksamitki, niecierpki, petunie, żeniszki – przenosimy dopiero wtedy, gdy miną nocne przymrozki.

ROŚLINY BALKONOWE

Wszystkie kwiaty przeznaczone do skrzynek na początku miesiąca przez kilka dni hartujemy – to znaczy codziennie na parę godzin wystawiamy na dwór. Gdy minie niebezpieczeństwo wystąpienia przymrozków, sadzimy rośliny niezbyt gęsto w pojemnikach wypełnionych świeżym podłożem. Najlepsza jest mieszanka ziemi kompostowej, torfu i piasku w proporcji 2:2:1. Rośliny zaczynamy nawozić dopiero po dwóch tygodniach od momentu posadzenia.

IGLAKI

W maju  rośliny te wyglądają nadzwyczaj pięknie, gdyż zdobią je młode przyrosty. Warto więc wybrać się z wizytą do centrum ogrodniczego – a nuż jakaś odmiana tak nam się spodoba, że zechcemy ją mieć w swoim ogrodzie. Warto dodać, że iglaki uprawiane w pojemnikach można przesadzać w ciągu całego roku.

OCZKO WODNE

Gdy jest ciepło, ryby intensywnie żerują, zatem trzeba je regularnie karmić. Poza tym przy wzroście temperatury szybciej mętnieje woda.

DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE
Jeżeli chcemy jesienią zbierać dorodne owoce, bez plam i nie pogryzione przez szkodniki, musimy teraz co 7-10 dni opryskiwać drzewa oraz krzewy środkami grzybobójczymi i kilkakrotnie owadobójczymi. Mogą z tego zrezygnować tylko ci, którzy posadzili w swoich ogrodach odmiany odporne na choroby.