Magnolie

magnolieGdyby ktoś ogłosił konkurs na najpiękniejsze drzewa wiosny, to magnolie miałyby w nim ogromne szanse. Z daleka wyglądają tak, jakby na ich bezlistnych jeszcze gałęziach przysiadły wielkie białe motyle. Któż potrafi się oprzeć ich urokowi?

Największą ozdobą magnolii są ich kwiaty: duże. pachnące. barwy białej łub różowej. Wyrastają one pojedynczo na szczytach pędów. Nazwę łacińską Magnolia nadano tym wdzięcznym roślinom na cześć francuskiego botanika Pierrea Magnola (1638-1715). Cały rodzaj należy do rodziny magnoliopwatych i liczy około 125 gatunków

Mało kto wie, że magnolie – obok w lilii wodnych – to pierwsze z roślin kwiatowatych, które w drodze ewolucji pojawiły się na Ziemi i do dziś prawie się nie zmieniły. Ich historia liczy już 100 milionów lat. I to właśnie one pierwsze „zatrudniły” owady do zapylania swoich kwiatów.

Historia „śpiącej królewny”

W roku 1982 w Japonii archeolodzy odkopali prastare osiedle, pochodzące sprzed 2 tysięcy lat. Jego mieszkańcy byli rolnikami, a swoje zapasy przechowywali w piwniczkach. Tam właśnie, pomiędzy sczerniałymi ziarnami ryżu, odnaleziono nieznane nasienie. Posadzono je do ziemi, podlano, a ono – ku powszechnemu zdumieniu – wykiełkowało! Roślina, która wzeszła, miała wszystkie cechy magnolii japońskiej (M.kobus), do dziś dziko rosnącej w Japonii. Kiedy po jedenastu latach zakwitła, stwierdzono, że różni się od magnolii japońskiej jedynie liczbą płatków, co mogłoby świadczyć, iż jest przedstawicielem innego, wymarłego już gatunku. Historię tę opisał znany przyrodnik David Attenborough w książce pt. „Prywatne życie roślin”.

Wysokie i niskie

Ameryce Północnej i Środkowej. Są wśród nich nie tylko duże drzewa (wysokości 8-15 m), ale i niskie, 3-4-metrowe drzewka lub krzewy. Wyhodowano też odmiany karłowe. Mają one zwarty pokrój i dorastają zaledwie do 2 m wysokości.

W Polsce można sadzić tylko gatunki bardzo odporne na mróz. Najbardziej korzystne warunki dla magnolii panują w regionach zachodnich. Najbogatszą kolekcję tych roślin posiada Arboretum w Kórniku pod Poznaniem.

Jednym z gatunków najwcześniej sprowadzonych do Polski jest magnolia japońska (M. kobus). Rośnie w wielu parkach i na miejskich skwerach, np. w Warszawie można ją podziwiać na placu Trzech Krzyży. Jest dość wysokim drzewem – dorasta po latach do 10 m. W kwietniu lub maju obficie się obsypuje białymi kwiatami. Jest przy tym mrozoodporna.