Krotony kolorowe przez cały rok

krotonTe krzewiaste rośliny doniczkowe z liśćmi w różnych odcieniach zieleni, czerwieni, brązu i żółci przez cały rok przypominają jesienny bukiet.

Krotony (Codieum) są chyba jednymi z najładniejszych roślin uprawianych w mieszkaniach. Należą do rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae). Ich polska nazwa -trójskrzyny – jest rzadko używana, przyjęło się natomiast określenie krotony, które jest spolszczeniem łacińskiej nazwy innego rodzaju botanicznego o podobnym wyglądzie.

Znanych jest kilkanaście gatunków krotonów. Rośliny te dziko rosną w Malezji, Indonezji, Indiach oraz na Półwyspie Indochińskim. Wszystkie są krzewami lub małymi drzewkami o zimozielonych, skórzastych, nierzadko kolorowych liściach. Najpopularniejszym gatunkiem, który uprawia się w doniczkach, jest kroton pstry (Codieum variegatum), sprowadzony do Europy w 1804 roku. Krzew ten w naturze dorasta zazwyczaj do wysokości 3 metrów, ale znane są nawet 8-9-metrowe egzemplarze (nie dotyczy to roślin uprawianych w mieszkaniach, które na ogół nie przekraczają 2 m wysokości),  Ze względu na pięknie zabarwione liście krotony są chętnie kupowane przez miłośników roślin doniczkowych. Jeszcze do niedawna można je było utrzymać w dobrym stanie nie dłużej niż przez kilka miesięcy. Ostatnio otrzymano wiele odmian, które lepiej znoszą pobyt w mieszkaniu, ale niestety nawet one wymagają bardzo troskliwej opieki i odpowiednich warunków uprawy.

Rośliny te powinny stać w miejscach bardzo widnych, choć nie bezpośrednio nasłonecznionych -tylko w takich warunkach ich liście są intensywnie wybarwione. Przy niewielkim nawet niedoborze światła blaszki liściowe stają się purpurowozielone albo całkiem zielone; w głębokim cieniu robią się jasnozielone i wiotkie. Z kolei ostre słońce
powoduje poparzenia liści, widoczne w postaci jasnych plam. W skrajnych wypadkach liście kurczą się, więdną i opadają.

Krotony to rośliny ciepłolubne -najlepiej rosną w temperaturze 20-25°C. W chłodnym miejscu rozwijają się wolniej i wypuszczają mniej liści. Nie przechodzą wyraźnego okresu spoczynku i dlatego zimą powinny być uprawiane w niewiele niższej temperaturze, tj. 18-20°C. Nie tolerują też dużych wahań temperatury i jej spadku poniżej 13°C. Szczególnie trzeba uważać podczas wietrzenia mieszkania, gdyż strumień zimnego powietrza może zaszkodzić roślinom i spowodować, że ich liście opadną.

Nie zaleca się także kupowania krotonów zimą, gdy temperatura na dworze jest niższa niż 5°C.
Podłoże, w którym rosną krotony, powinno być stale wilgotne (co nie znaczy mokre!). Trzeba też uważać, żeby woda nie stała na podstawce doniczki, gdyż wtedy korzenie gniją i roślina zamiera. Do podlewania używamy letniej wody, nie zawierającej chloru. Zimą tylko nieznacznie ograniczamy podlewanie. Ziemia w doniczce nigdy nie powinna przesychać, ponieważ kro tony, które raz przywiędną z powodu braku wody, później bardzo długo chorują.

Przy uprawie krotonów także wilgotność powietrza musi być duża. Dlatego zaleca się codzienne zraszanie roślin, zwłaszcza niedawno kupionych. Jeśli powietrze jest zbyt suche, zasychają końce blaszek liściowych, a później liście opadają.