Ciemiernik [Helleborus]

ciemiernikW ogrodach uprawia się kilka gatunków tych roślin, zaliczonych do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Rekordzistą pod względem pory kwitnienia jest ciemiernik biały (Helleborus niger), pochodzący z gór Europy Południowej.

W łagodne zimy jego duże białe kwiaty rozwijają się już w grudniu i utrzymują do kwietnia. Dłoniaste ciemnozielone liście zdobią ogród przez cały rok, szczególnie w miejscu cienistym. Aby bujnie rósł, trzeba mu zapewnić żyzne, próchniczno-gliniaste, umiarkowanie wilgotne podłoże z dodatkiem węglanu wapnia.

Rozmnaża się przez podział w kwietniu, w maju lub w sierpniu i przez siew nasion zaraz po zbiorze. Spośród licznych gatunków ciemiernika godny polecenia jest też ciemiernik cuchnący (H. foetidus), którego kwiaty są co prawda mniej efektowne, bo jasnozielone, ale za to liście odznaczają się pięknym kształtem, przypominającym liście palmy, i wytrzymują nawet silne mrozy.

Mieszańce znane jako ciemiernik ogrodowy (H. x hybridus), o dużych kwiatach białych, różowych lub purpurowych, są wrażliwsze na mróz, a ich liście często zamierają w jesieni.