Kłącza

pnaczaTylko nieliczne rośliny doniczkowe wytwarzają kłącza, czyli bezlistne pędy, które zazwyczaj rozrastają się tuż przy powierzchni podłoża. Takie organy spotyka się między innymi u tzw. żelaznych liści (Aspidistra elatior), sansewierii gwinejskiej (S. trifasciata) i cantedeskii etiopskiej (Z aethiopica), Rozmnażanie tych gatunków polega na podziale głównego kłącza lub oddzielaniu jego bocznych fragmentów.

Kłącza najlepiej przycinać nożem w miejscach naturalnych przewężeń tak, by rany były jak najmniejsze. Rany przesypujemy zmielonym węglem drzewnym (zapobiega infekcjom) i czekamy, aż przyschną. Każda z części po podziale powinna mieć co najmniej jedną rozetę liści lub dobrze wykształcony pąk. Podziału kłączy roślin doniczkowych dokonujemy w końcowej fazie spoczynku rośliny, zwykle wiosną.

Kłącza sansewierii gwinejskiej dzieli się na fragmenty z pąkiem wierzchołkowym lub rozetą długich liści. Sadzi się je w średnio żyznym, piaszczysto-torfowym podłożu, w płytkim szerokim pojemniku. Jeśli rośliny będą w pomieszczeniu o temperaturze około 25°C, po kilku tygodniach wytworzą korzenie i liście.