Ścieżka z płyt łamanych

sciezka-betonBywa, że po kilku latach znudzi się nam mało efektowna ścieżka ogrodowa ułożona pod sznurek z niezbyt dekoracyjnych płyt chodnikowych. Okazuje się, że istnieje tani i łatwy sposób przekształcenia jej w dróżkę o ciekawej nawierzchni wykonanej jakby z szarego kamienia łamanego.

Płyty chodnikowe zdejmujemy i rozbijamy na kilka, niezbyt małych kawałków. Równe brzegi i załamania pod kątem prostym obtłukujemy młotkiem, aby płytki nabrały bardziej nieregularnych kształtów.

Warstwę podsypki starego podłoża uzupełniamy, starannie wyrównujemy i ubijamy. Następnie łamane płytki układamy powierzchnią z ziarnami żwiru do dołu. Każdy kawałek stabilizujemy, ostukując go gumowym młotkiem brukarskim, który nie powoduje pękania płytek, Kawałki płyt możemy układać w dosyć dużych odstępach, wtedy nawierzchnia ścieżki będzie wyglądać bardziej naturalnie.

Aby nawierzchnia miała odpowiednią stabilność, wolne przestrzenie i szpary między płytkami trzeba starannie wypełnić drobnym tłuczniem, pospółką lub piaskiem budowlanym.